Čestné občanství je institut prastarý a velmi významný. Pravidla pro udělování čestného občanství (a ceny Prahy 1) byla schválena v září roku 2005. Současně bylo stanoveno, že předání pamětní listiny a pozlacené medaile čestnému občanovi a postříbřené medaile nositelům Ceny Prahy 1 se bude konat 12. února, ve výroční den, kdy byla ustavena Praha 1 císařským dekretem Josefa II. z dosud 4 samostatných měst – Starého města, Nového města, Malé Strany a Hradčan.
V březnu 2006 pak byl přijat dodatek, dle nějž dosavadní atributy laureátů byly rozšířeny o miniaturu vyznamenání se stuhou v barvách Městské části Praha 1.
V prosinci 2007 byla přijatá nová pravidla, která vypouštěla stuhu, ale zaváděla dar 250.000,- Kč pro čestného občana a 80.000,- Kč pro laureáty ceny Prahy 1.
V květnu 2012 byla přijata novela pravidel, která snížila dar vázající se k čestnému občanství na 100.000,- Kč a dar vázající se k ceně Prahy 1 na 50.000,- Kč. Toto usnesení UZ12_0185 stále platí a mělo by se tedy podle nich postupovat do té doby, než je zastupitelstvo změní.
Jen co já pamatuji, tak bylo Čestné občanství uděleno:
2007
– vojákovi a fotografovi 312. stíhací perutě RAF Ladislavu Sitenskému,
2008
– básníkovi a dramatikovi Josefu Topolovi,
– dirigentovi a muzikologovi PhDr. Josefu Hrnčířovi,
2010
– architektovi ing. arch. Josefu Hyzlerovi,
2012
– šansoniérce Haně Hegerové,
– malostranskému patriotovi, zahradníkovi a dřevorubci Jindřichu Pavlišovi in memoriam,
2013
– hudebnímu skladateli Iljovi Hurníkovi,
2014
– brigádnímu generálovi, legionáři a politickému vězni Karlu Václavu Petříkovi in memoriam,
– karikaturistovi, ilustrátorovi a kreslíři animovaných filmů Vladimíru Jiránkovi in memoriam,
2015
– spisovateli a tvůrci námětů známého duo Neprakta, Bedřichu Kopecnému in memoriam,
– filosofovi a komeniologovi prof. PhDr., Radimu Paloušovi in memoriam,
2016
– automobilové závodnici Elišce Junkové in memoriam,
– herci a moderátorovi Marku Ebenovi,
2017
– vynikající prvorepublikové tanečnici Ritě Ritě Markétě Kyliánové in memoriam,
– za úsilí o výstavbu metra v Praze ing. arch. Vladimíru Jiroutovi,
– armádnímu generálovi, veliteli odbojové organizace Obrana národa, Josefu Bílému in memoriam,
2018
– textaři, libretistovi a novináři Michalu Prostějovskému,
– olympijské vítězce snowboardistce a lyžařce Ester Ledecké,
– vynikající baletce a pedagožce Marcele Martiníkové
– evangelickému faráři a hudebníkovi Svatoplukovi Karáskovi,
– malíři Kristianu Kodetovi,
– malíři a grafikovi Kamilu Lhotákovi in memoriam,
– dlouhodobé ředitelce ústavu lékařské kosmetiky Olze Knoblochové, zvané Lady Dermacol
2019
– televisní moderátorce Kamile Moučkové.
Za méně významné počiny je udělována Cena Prahy 1. Byla dosud udělena:
2008
– antropologovi doc. RNDr. Milanu Stloukalovi,
2013
– archiváři, kronikáři a písaři Starého města Pražského Mgr. Antonínu Edererovi,
2016
– divadelnímu režisérovi, spisovateli a dramaturgovi Ladislavu Smočkovi,
– prvnímu oficiálnímu fotografovi Václava Havla, Jiřímu Jírů,
– sochařce a malířce Anně Chromy
– diplomatce Elišce Haškové Coolidge,
2017
– publicistovi, spisovateli a nakladateli Danu Hrubému,
– malíři, grafikovi a sklářskému výtvarníkovi Vladimíru Kopeckému,
– designeru, sochaři a dřevosoustružníkovi Antonínu Hepnarovi,
2018
– choreografovi Jiřímu Kyliánovi,
Na udělování čestného občanství a ceny Prahy 1 zřizuje tradičně rada městské části zvláštní komisi, která posuzuje a vybírá z různých návrhů, v konečné fázi o udělení rozhoduje zastupitelstvo.
V novém volebním období obsadila komisi rada (jejímž je komise poradním orgánem) takto předsedkyní je Renata Fučíková, místopředsedou Vojtěch Palouš, oba za Praha sobě. Prostými členovy jsou za Piráty Jaroslava Nárožná a Ivana Antalová, za Ty, co tu někde bydlej Kateřina Jacques Bursíková a Jan Cieslar, za ODS Olga Krahulcová, za TOP 09 Renata Sabongui, za ANO Helena Leisztner-Kroftová a za Zelené Jana Titlbachová a Svatopluk Karásek. Tajemnicí komise je tisková mluvčí úřadu Písačková.
Nyní ti noví a nadšení, ti, co chtějí změnit staré pořádky, rozhodli, že čestné občanství je velká čest a tudíž čestnému občanu se žádný dar dávat nebude, místo 100.000,- Kč dostane odznáček. Zvláště pikantní je to u Sváti Karáska, který dar loni dostal.
V případě ceny Prahy 1 dar 50.000,- Kč zůstane, odznáček dostanou navíc. Tisková mluvčí pí Sáčková, bez respektu k platnému usnesení zastupitelstva, cenu Prahy 1 vyhlásila dokonce ve 3 kategoriích
- za významný počin
- za celoživotní přínos MČ Praha 1
- za příkladnou službu MČ Praha 1
Snahou je zřejmě čestné občanství co nejvíce upozadit. Dokonce i v celostránkové výzvě k nominaci kandidátů v novém radničním časopise Jedna, je i graficky umístěno členské občanství na posledním místě.
Nechápu, smysl ceny Prahy 1 za celoživotní přínos, za ten se vždy udělovalo čestné občanství.
I dřívější komise měla divné nápady, čestné občanství se udělovalo jen občanům Prahy 1. Kromě daru je jedinou výsadou čestného občana to, že může vystoupit na jednání zastupitelstva Prahy 1. Toto právo však má každý občan Prahy 1, i ten ne-čestný.
A tak se v minulosti stalo, že čestné= občanství nezískal Vlado Milunič. Bydlí sice ve svém ateliéru na Praze 1, ale úředně je hlášen v Nuslích. A Tančící dům postavil na Praze 2, tak co by chtěl.
Zásadní problém vidím v tom, že čestné občanství je obvykle udělováno starším lidem, kteří něco v životě dokázali, ale dost často jde o lidi, kteří byli v disentu či jinak nekonvenovali minulým mocipánům. V důsledku toho často zastávali podřadné profese a brali nízký plat či mzdu. V důsledku toho mají i nízký důchod, takže dar spojený s čestným občanstvím jim přišel k stáru vhod.
Tajemnice komise tisková mluvčí Písačková je velmi aktivní a zdá se, že komisi řídí vlastně ona. Předkládá materiály do rady, vyzývá občany, aby zasílali nominace na webových stránkách radnice, v médiích, na xichtknize, všude. Zcela se chopila organizace, nechala od studentů vytvořit odznáčky, jak pro čestné občany, tak pro držitele ceny. Holt v posledních letech nemáme na tiskové mluvčí štěstí.
Zatímco v minulosti čestné občanství a cenu Prahy předával slavnostně starosta na Staroměstské radnici, tak i to pí Sáčková oceněným upřela. Letos to má být v divadle na Poříčí, jako součást velkolepé show, kde budou laureáti jen jako doplněk při oslavách 30. výročí sametové revoluce. Mnozí říkají, že to byla ukradená revoluce. A nyní má být ceremoniál udělování cen ukraden pro sebeprezentaci Praha sobě.
Nová pravidla pro oceňování už prošla radou, kde byli všichni přítomní pro (chyběl Petr Burgr) pro, ale ještě to musí schválit zastupitelstvo.
Doufám, že se k oposici přidá pár koaličních zastupitelů a celý tento nesmysl smetou se stolu.