Zaujalo mě usnesení rady o rozpočtové opatření, schváleném radou uprostřed prázdnin, týkajícím se navýšení rozpočtu o 410.000,- Kč, pro zastínění pisoáru ve Vrchlického sadech. Ani důvodová zpráva nepřinesla mnoho informací: Byla pořízena studie vizuálního zastínění mobilního pisoáru ve Vrchlického sadech architektem Šimonem Kernem. Vzhledem k tomuto nepředpokládanému požadavku je předkládán návrh změny rozpočtu tak, aby bylo možno neprodleně přistoupit k realizaci.
Bylo mi to divné, protože ve schváleném rozpočtu radnice je o Vrchlického sady dostatečně postaráno.
Proč se to dělá jako rozpočtové opatření a nehradí se to z provozní kapitoly 213 – životní prostředí, tam je rozpočtová položka havarijní opravy – 900.000,- Kč?
Nebo z investiční kapitoly 218 – životní prostředí, kde jsou rozpočtové položky
- projekty k investičním akcím – 439.000,- Kč
- Vrchlického sady – 1 milion Kč?
A tak jsem začal pátrat, o co vlastně jde. O jaký pisoár jde a kde pak se tam vzal?
Pronájem dvou pisoáru objednal koncem března radní pro životní prostředí Mgr. Petr Kučera zprvu na zkušební dobu 2 měsíců, posléze objednávku prodloužil. V říjnu si zas firma pisoáry zase odveze. Pronájem obou pisoárů, včetně jejich vyprazdňování stojí 17.650,- Kč/měsíčně.
Úředníci z odboru životního prostředí jsou tím nadšeni, protože firma 5x týdně vyváží 150 – 250 litrů, v tropických dnech až 500 litrů moče, která by se jinak vsákla ke kořenům stromů. Z hlediska životního prostředí je to rozhodně správný krok.
Pisoáry jsou dva – jeden v křoví u vchodu do parku z Bolzanovy ulice, druhý přímo proti východu z nádražní haly. Stejný typ pisoárů je v centru Amsterodamu kolem grachtů pomalu na každém rohu.
Podle údajů ROPID z roku 2018 přijede denně na hlavní nádraží 46.130 lidí v rámci Pražské integrované dopravy. Jistě, ne všichni opouštějí nádražní halu tímto směrem, ale zase v tomto čísle nejsou započteni cestující z dálkových a mezinárodních rychlíků, takže s ním orientačně můžeme počítat. Za dobu zkušebního umístění pisoáru na tomto místě, tj. od 25. března do 14. května prošlo kolem něj zhruba 2 miliony a 346 tisíc lidí. Z nich si dle sdělení úředníků asi 4 lidé stěžovali na to, že takový pisoár je neestetický a že je pohoršuje.
Nicméně radní Kučera to považoval za zásadní problém a začal jej hned řešit. U architekta Šimona Kerna (kterého pochopitelně vůbec nezná) objednal elegantní zastínění pohoršujícího pisoáru. Zakryt má být jen jeden pisoár, ten v křoví nikomu nevadí.
Akorát se zdá, že stejně jako pronájem pisoáru, tak i studii bez výběrového řízení.
Podle propočtu pana architekta je Odhad nákladů
- projekce 50.000,- Kč
- zdávací doikumentace pro výrobce
- projednání s DOS.S 20.000,- Kč
- Výroba 280.000,- Kč
- nosná podstava z protiskluzného lechu
- zákryt z nerezovývh ohýbaných trubek
- Doprava a montáž 60.000,- Kč
celkem 410.000,- Kč
Podle Kučerových mediálních výstupů se výroba trubkového paravánu má soutěžit. Po prázdninách se chystá vybrat dodavatele, který vizuální zábranu vyrobí.
Akorát, než to tam někdo postaví, tak si firma svůj pisoár zase odveze a tak paraván ocení hlavně bezdomovci, kteří si tam budou moci v klidu píchat své drogy, nebo si aspoň hrát na schovávanou. Ideální místo pro pikolu.
Takže zbývá otázka – čí pak je to kámoš?