Zase jedno bačkorové zastupitelstvo, trvající do půl druhé v noci. Třetina zastupitelů jednání sledovala z tepla svého domova a odpojila se dávno před tím, než jednání skončilo.
Jediným úspěchem, bylo, že se jednání o programu zkrátilo na pouhou jednu hodinu a netrvalo tři hodiny jako na podzim.
Rozpočet jsme začali projednávat v 11,15 a skončili ve 22.20 a až pak jsme se dostali k vážné práci. Je pravdou, že v tom čase byla hodinová pauza na oběd a tři půlhodiny interpelací, které byly zařazeny na pevný čas, ale i tak to byl ohňostroj zbytečného plácání mimo téma. Beztak celá oposice už jen z principu, hlasovala proti rozpočtu, ale museli se vykecat, aby bylo co psát na fejsbúk.
Jak se blíží volby, tak oposice začne něco zachraňovat. Tentokrát to byl Body, který zachraňoval 1. Slovanské gymnasium.
To má smlouvu na pronájem budovy v Masné ulici do konce školního roku 2023. Tu radnice nemíní prodloužit, protože prostory potřebuje pro první stupeň vlastní školy Brána jazyků, kde se děti nedůstojně ve stávajících prostorách tísní.
Pozval tam paní ředitelku, která se snažila přesvědčit, že to není škola jen pro ruskojazyčné děti z východu, ale pro děti bohatých Čechů, kteří si mohou dovolit cizojazyčné vyučování. Podpořit ji přišla i bývalá radní pro školství (za TOP09) z let 2010-2014 paní Polverini, jejíž hodnotu trochu kalil fakt, že je v té škole zaměstnána. Spletli takovou teorii, že jde vlastně o rasismus, když se takovéto škole dává výpověď (což není pravda).
Důvod pro výpověď tu ovšem loni byl, když paní ředitelka bez vědomí MČ jako majitele budovy se rozhodla podpronajmout polovinu prostor, pro které neměla využití jiné soukromé škole, která dokonce v prostorách v Masné ulici pořádala den otevřených dveří a všem zájemcům rozdávala prospekty.
Body prohlásil veřejně, že to není pravda.
Když jsem na něj pak v kuloáru vyjel, jestli je podplacenej, když o tom věděl a jako důkazy máme právě ony rozdávané prospekty, tak řekl kouzelnou pirátskou větu: „Ale oni tu smlouvu přece neuzavřeli“.
Tehdy se proti výpovědi postavila nynější radní pro školství Špačková a celou věc v tichosti urovnala.
Na program nebyly zařazeny některé oposiční body jako
požadavek, aby radní, kteří jsou (jako obvykle v předvolebním čase) obžalováni nesměli na radnici nakládat s penězi. Velký demokrat odmítá ctít presumpci neviny, ostatně celá žaloba (kterou kdysi podal Body, protože neuspěl ve snaze koupit si byt) je postavena na velice chatrných základech. Škoda je vypočítávána na základě cenové mapy, aniž by byl brán v úvahu aktuální stav a kvalita prodaných bytů.
Dále Čižiňák opět chtěl zařadit bod o tom, že Nemocnice na Františku má být předána hlavnímu městu, které jediné je schopné zařídit její bezproblémový provoz. Zdůrazňoval, že vše bylo připraveno a jen díky převratu na radnici k tomu nedošlo. Chlapec má krátkou paměť a zapomněl, když předkládal v listopadu 2019 návrh smlouvy, byl tak špatně připravený, že ho s tím vymetli i jeho spolustraníci.
A to vše v době, kdy efektivita nemocnice strmě stoupá a v konečném cash-flow se to neprojevuje jen díky neustálému zvyšování platů lékařů a zdravotnického personálu, nařízeného vládou.
V době, kdy nemocnice získala 150 milionů z evropského programu REACT, který umožní po létech volanou přístrojovou modernizaci technického vybavení. První vlaštovkou z této oblasti je nákup nového nejmodernějšího CT přístroje.
Nelze říci, že by byly šmahem zamítnuty všechny oposiční tisky. Do programu bylo zařazeno projednávání ožehavé situace kolem Janova.
Perlou byl Čižinského tisk o tom, aby 79 leté bývalé zaměstnankyni byl prominut sporný dluh. Jednak se ukázalo, že sporný dluh je nesporný, neboť o něm rozhodl soud, Vrcholem komedie bylo, že zmíněná dáma se divila, co se má projednávat, protože jí Čižiňák o tom, co předkládá, vůbec neřekl a ona žila v domnění, že se má jednat o něčem úplně jiném. Takže bod byl přerušen, než se dají podklady pořádně dohromady. A na to náš Pavlík reagoval požadavkem, že to je úplně jedno, že se to má stejně odhlasovat.
Rovněž požadavek, aby kontrolnímu výboru bylo uloženo řešit porušení etického kodexu radním Burešem, se dostalo na pořad až hluboko po půlnoci a nebylo přijato, protože on-line připojení bačkorovci šli už dávno spát a tak chyběl potřebný počet hlasů.
A tak jsme po půl druhé mohli jít konečně spát i my.