Aféra s nočním uzávěrem části Starého města cloumá medii i sociálními sítěmi.
Je pravda. že Vojta Ryvola je střelec, který akci spustil. aniž komukoliv o tom řekl, spíše mě zaráží, že ho nekorigoval šéf dopravního odboru Prahy 1, jakožto orgán státní správy.
Magistrátu to bylo ohlášeno, ale už v září, a protože to nedostal na stůl přímo primátor, tak se ješitný Slávek urazil a začal akci rušit. Přelepení značek oranžovou páskou, které pak aktivisté zase strhávali zpět, dalo mediím šťávu a vrcholem je ta paní z Králodvorské ulice, která pracovníky TSK snažící se instalovat značku před domem, v němž bydlí, prostě vyhnala – a oni se nechali.
Primátor vlastně vystoupil proti občanům Dlouhé ulice a okolí, jimž měla celá akce posloužit k možnosti se vyspat – a tak proti zájmům obyvatel. Ti ho tolik netrápí, protože na jejich hlasech není závislý, na rozdíl od politiků Prahy 1.
Jemu podřízený dopravní odbor magistrátu opatřená zrušil s odůvodněním, že ve spisu nejsou stížnosti občanů na hluk v Dlouhé ulici. Tak snad teď maily občané zavalí primátora. Dopravní odbor tím prokázal naprostou neznalost situace v ulici, přeplněné nočními bary, které samy o sobě produkují dost hluku – jejich hosté, kouřící na ulici a známé pub-crowly – tedy magistrát spustil vlastně opatření proti občanům.
Je na čase opět dát na stůl otázku revize zákona o hlavním městě Praze, aby Praha přestala být současně krajem i obcí. Městské části by se mely stát samostatnými obcemi a rozhodovat o dění na svém území. To by vyřešilo spoustu problémů. Vždyť i nejmenší obec Vysoká Lhota na Pelhřimovsku se 17 obyvateli má větší pravomoci než Praha 4 se 140 tisíci obyvateli. Na rozdíl od Vysoké Lhoty nemohou městské části vydávat vyhlášky k regulaci pravidel veřejného života na svém území, nemohou si zřídit vlastní městskou policii, která by na dodržování pořádku dohlížela. Stále jen slyší, že se problémy řeší, ale že Praha má strážníků málo.