Hlavní město v červenci zřídilo Metropolitní Nemocnic na Františku (MNnF), která má převzít od stávající Nemocnice na Františku (NNF) veškerou zdravotní péči. Ostatně vklad nové společnosti byl proveden tak amatérsky (jako spousta dalších kroků), že jej rejstříkový soud odmítl na první pokus zapsat, a vrátil žádost k přepracování.
Důvodem byl dlouhodobý ztrátový provoz NNF, který se předchozí vedení Prahy 1 snažilo řešit vypsáním koncesního řízení na provoz nemocnice. Ač je koncese jen jednou z forem nájemního vztahu, aktivisté kolem bratří Čižinských to prohlásili za snahu o privatizaci nemocnice. Na jejímu zabránění uspořádali petici a následně i postavili svou předvolební kampaň – Zachraňte NNF! Na situaci reagovalo hlavní město Memorandem koncem ledna 2018, v němž byl dohodnut mezi hl. m. Prahou a Prahou 1 společný postup financování a řízení nemocnice.
V komunálních volbách aktivisté uspěli jak na Praze 1, tak na hlavním městě a náhle začali zachraňovat NNF tím, že se jí zbaví – tedy převedou na hlavní město.
Vzhledem k tomu, že se v NNF léčí jen 17% obyvatel Prahy 1, 35% obyvatel Prahy 7, 10% obyvatel Prahy 10, 9% z Prahy 4 a zhruba po 5% z Prah 2, 3, 5, 8 9, vymysleli teorii o celopražském významu NNF a na tom postavili svou koncepci Metropolitního zdravotnictví. Tedy aby Praha 7, jako největší konsument služeb NNF nemusela na provoz nemocnice přispívat a celý provoz platilo hlavní město..
Představa, že Praha jako jediný kraj nemá vlastní krajskou nemocni a proto ji na Františku zřídí, je sice lákavá, ale nesmyslná od samého počátku. Představa o tom, že NNF je nemocnicí celopražského významu a bude proto základem chystaného konceptu Metropolitní zdravotní sítě, kterou nebudou řídit MZd a fakulty, ale HMP. Celá koncepce je pochybná, zpracovaná horkou jehlou, bez znalosti souvislostí.
Je pravda, že Praha nemá svou krajskou nemocnici, kdysi ji měla (bývalý SANOPZ na Malvazinkách), ale prodala ji soukromému subjektu. Za to je v Praze 6 fakultních nemocnic a dalších lůžkových zařízení, přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví (např. IKEM, Homolka, ÚHKT, a další).
Celkem je v pražských nemocnicích 1.678 lůžek, těch 157 lůžek v NNF představuje 1,3% pražského lůžkového fondu. Přitom jen 113 z nich je pro akutní péči. Na tom koncepci celopražského významu stavět nelze.
Některé kroky z plánu Metropolitního zdravotnictví realizovat lze, ostatní jsou problematické.
Představa o celopražském významu nemocnice, na které tyto úvahy stojí, jsou jen zbožným přáním. Plánované úkoly nemůže nemocnice o 111 lůžkách akutní péče kapacitně zvládnout.
Zřídit na Františku výjezdové stanoviště záchranné služby je jistě možné.
Ovšem představa, že na František budou záchranky svážet ty pacienty, které jiné nemocnice odmítnou je zcestná. Při stávají 111 lůžkách akutní péče, rozdělených oborově do 3 primariátů – chirurgie 40 lůžek, interna 35 lůžek, ortopedie 25 lůžek a 46 lůžek následné péče – LDN. Tedy jestliže se pro záchranku uvolní na každém oddělení 10% lůžek (což je reálný počet), tak těch 11 prázdných postelí záchranka obsadí během jednoho týdne a tím to skončí a bude zas muset objíždět ostatní nemocnice
Pak je tu ještě lůžková RHC s 13 lůžky, slavnostně otevřená už v červnu – stále není v provozu. Během podzimu Praha 1 ještě uvolňovala na dovybavení tohoto oddělení peníze na pořízení přístrojů a polohovacích lůžek v sumě 1 milion 966 tisíc Kč. A tak se pravděpodobně po uvedení lůžkové RHC do provozu bude slavnostně otvírat znova. Proč ne – bývalý smíchovský starosta Jančík slavnostně otvíral tramvajovou trať na Barrandov třikrát.
Zřízení ARO se 6 lůžky je ekonomický nesmysl, i tak malé ARO musí být vybaveno veškerými přístroji a personálem 25 zkušených sester s aprobací intensivní medicíny, aby byl zajištěn 3 směnný provoz podle normativu MZd a zdravotních pojišťoven. Sester všeho druhu je v Praze nedostatek, i fakultní nemocnice musí pro nedostatek sester zavírat některá oddělení, a tady jde o sestry s tou nejvyšší kvalifikací. Vem chlup na dlani, když tam není.
Rovněž záměr převést na František praktické lékaře nedává smysl – nemocnice jako taková je z principu lůžkové zařízení. I propojení se zdravotnickými zařízeními jednotlivých městských částí je iluzorní, protože ta jsou většinou v soukromých rukách.
Představa, že HMP zvýší obložnost NNF tím, že nařídí všem poliklinikám, aby své pacienty směřovaly na František, je sice hezká, ale za systému svobodné volby lékaře (a tedy i nemocnice) je jen fantasií v hlavách uskupení Prahy sobě.
Problém je v tom, že obě, MNnF i NNF jsou příspěvkovými organizacemi – jedna hlavního města, druhá Prahy 1. Aby mohla MNnF fungovat, musí se NNF zrušit. Veškerý movitý majetek se převede na MNnF, zatímco veškeré závazky (dluhy) a pohledávky (převážně za neproplacenou zdravotní péči poskytnutou cizincům a bezdomovcům) NNF při likvidaci příspěvkové organizace převede na svého zřizovatele Prahu 1. Na hlavní město se převede veškeré zařízení a přístrojového vybavení v hodnotě zhruba 2 mld Kč, které v uplynulých 15 letech Praha 1 do NNF vložila. Zkrátka Praze 1 zůstanou jí jen oči pro pláč.
Uskupení Praha sobě není to žádný řádný politický subjekt – strana či hnutí, které má svou strukturu, jen parta kamarádů a spolužáků, kteří posbírali u východů z metra sto tisíc podpisů od náhodných kolemjdoucích, ale odpovědni nejsou nikomu. Nyní řeší kvadraturu kruhu – jak předat nemocnici na Františku hlavnímu městu tak, aby o ní (pozemky a budovy) Praha 1 nepřišla.
Postupně vymyslely odsvěření celé NNF, protože všechno v Praze je vlastně v majetku Prahy a městským částem je majetek jen svěřen, tak se nemocnice Praze 1 prostě jen sebere.
Zvažovalo se eseróčko, akciovka, či založení Ústavu metropolitního zdravotnictví, do kterého město Praha vloží peníze a Praha 1 budovy a pozemky. A tento ústav bude provozovat MNnF jako svou organizaci. Detailně se rozpracovávalo zastoupení a rozhodovací či blokovací pravomoci hl. m. Prahy a Prahy 1. Jenže tento ústav ze zákona bude mít vlastní právní subjektivitu, ředitele a dozorčí radu, a když zbankrotuje, (což se dá snadno zařídit), tak hl. m. Praha přijde jen o peníze, zato Praze 1 likvidátor nemovitý majetek ze zákona prodá, aby uspokojil věřitele.
Když to Praha sobě pochopila, tak vymyslela služebnost neboli věcné břemeno služby. Budovy a pozemky zůstanou Praze 1 a v nich bude z titulu služebnosti fungovat MNnF. Výnos ze své činnosti si nechá, respektive musí znovu vložit do provozu nemocnice, a MČ Praha 1 bude platit všechny opravy a investice. Ostatně přestože se má za 6 neděl NNF zrušit a předat hlavnímu městu, na poslední chvíli do ní Praha 1 stále strká peníze. Za poslední půl rok celkem 10 milionů a 567 tisíc.
Navíc situaci okolo NNF současný starosta dlouhodobě argumentačně překrucuje. V tiskových zprávách starosta Čižinský produkuje nesmysly typu, že NNF je nemocnice celopražského významu a proto je třeba, aby byla převedena na hlavní město. Pravda je trochu jiná. Podle údajů ÚZIS (Ústav zdravotních informací a statistiky) bylo na území kraje Praha v roce 2017 evidováno celkem 327.139 hospitalizací, na Františku pak jen 2.590, což je pouze 0,79% ze všech hospitalizací na území hl. m. Prahy. Pokud jde o lůžkový fond, je situace mnohem lepší – Praha má 11.678 lůžek, NNF 157, tedy disponuje celkem 1,3% lůžkového fondu. Prostě nemocnice zásadního celopražského významu.
Starosta sice podle zákona o hl. m. Praze representuje městskou část na venek, ale bez pověření radou či zastupitelstvem nemůže nic. A co učiní bez pověření je právně neplatné. A zastupitelstvo starostu Čižinského ke zcizení NNF ve prospěch hlavního města nepověřilo. Sice občas (po opakovaných výzvách) podal zastupitelstvu zcela obecnou zprávu o tom, že se jedná, ale podrobnosti odmítl sdělit s tím, že státníci jednají a nechávají si schválit až dohodnutý výsledek.
Pověření převést NNF na HMP od zastupitelstva starosta nikdy nedostal.
Hrozí mu trestní stíhání za zneužití postavení veřejného činitele. Navíc v kombinaci se způsobením velké ztráty, protože Praha 1 do této nemocnice vložila v minulých letech přes 2 mld. korun, samotný nemovitý majetek představují další 2 mld.
Zatím je jasné jen jedno. Zastupující ředitel MUDr. Erhart, který za rok a půl dokázal NNF dostat z největších ekonomických problémů a letos vykázal úporu na dotacích přes 8 milionů, a který s prof. Špačkem vyjednal čtyřletou smlouvu s VZP, dostane padáka. Do místa ředitele MNnF, byl radou HMP již jmenován pan Martin Ježek. Ale placený ředitel nemocnice bez nemocnice, to tu v případě Malvazinek už taky bylo. Tak to dopadá vždy, když se do zdravotnictví montují ti, kteří tomu vůbec nerozumí a starají se jen o vlastní prospěch.
Oposice na Praze 1 se snaží převodu na hlavní město zabránit. Jednak se pod vedením zast. ředitele MUDr. Erharta její hospodaření zlepšilo, jednak se obává ztráty svého majetku. Za optimální je zachování nemocnice tak jak je a financovat ji podle zásadách obsažených v Memorandu z konce ledna 2018. To obsahuje jak model společného financování, tak i způsob spoluúčasti hlavního města na rozhodování v zásadních i provozních věcech. Ke stejnému závěru dospěla i analýza, zpracovaná legislativním odborem MHMP. Jenže ta obsahuje i spoluúčast Prahy 7 na financování NNF. A to se uskupení Praha sobě zásadně nelíbí.