a starého psa novým kouskům nenaučíš. Před léty proti mně Veverky (Věci veřejné), bojovaly jako proti dinosaurovi. Teď už je klid, jen ňáká paní, která mí vočí než potřebuje, mě považuje za dozorce z gulagu.
Často si mailuju s Petrem Vaňkem, vedoucím OTMS – je to logické, jeho odbor spadá do mé gesce a často se potřebujeme o něčem domluvit. Když mu mailuju z domova, občas se stane, že místo jemu mail odejde jakési Petře Vaněk. Co s tím nadělám, byl jsem nepozorný v použití našeptávače. Osobně jí neznám, možná jsem se s ní někde setkal, jako se součástí nějakého davu, k osobnímu setkání nedošlo. Pro mě je to kráva, která se stydí za to, jak se jmenuje.
Chápu, že když některá žena žije či podniká v zahraničí, je praktické, aby se jmenovala stejně jako její muž.
Ale u skandinávských jmen to jde přímo do kořene jména. Muž je Jakobsen, žena Jakobsdóttir a nikomu to nevadí, i když je třeba předsedkyní vlády jako na Islandě. Prostě to berou jako fakt a neřeší to. Význam ženy netvoří jméno, ale skutky.
Senát teď schválil zákon o nepřechylování ženských jmen. Takže takové oblbování lidí se stane legálním. V MfD rozebírají, jak si s tím poradí čeština, která na takové ptákoviny není zařízená. Jak se ta sůva Novák bude dále skloňovat, podle jakého vzoru a co si s tím počít. Podle vzoru kost? Ta Novák, bez Nováki, a tak dále?
Když už se námi zvolené pomazané hlavy rozhodly blbnout na kvadrát, neměly by zůstat v polovině. Co na tom, že v češtině se pozná jestli on je on nebo ona. Tomu se musí zamezit. Je třeba dosáhnout toho, aby ta Novák neměla v slovese tvrdé Y – tak pokořující pro zběsilé feministky. Musí tam logicky jako výraz genderové rovnoprávnosti být I měkké. Tím se musíme vyrovnat s tímto nešvarem. Jen nevím jak dál, tajemník nám posledně sdělil, že OSN nebo snad EU oficiálně uznává 34 pohlaví. Tolik i/y v abecedě nemáme. Ale bude z toho v gramatice extra guláš.
Snad by pomohlo, kdyby byli trestáni rodiče – obvykle muž a žena -, že takové zrůdy zplodili.