Mikulandská ulicevstoupila do soudobých dějin jako jeden katalyzátorů sametové revoluce. Zde právě bylo to úzké hrdlo, kudy museli projít účastníci demonstrace a byli zde zcela nesametově mláceni policejními pendreky. Stejně tak jako dění na Národní třídě to vyvolalo ve veřejnosti vzbouření odporu, který nakonec vedl k pádu bolševického režimu.
Někteří nejmenovaní se dodnes nesmířili s faktem, že Čechy přestaly být ruskou gubernií a činí vše pro to, aby vliv Ruska zde přetrvával i nadále. Jsou proto veřejně i v parlamentu nazýváni vlastizrádci a hrozně se tomu diví.
Já chci ale vyprávět jiný příběh. V Mikulandské ulici sídlila základní škola Brána jazyků, k jejímuž věhlasu značně přispěla její tehdejší místoředitelka Eva Špačková, která se nyní z posice místoředitelky posunula do pozice místostarostky, která má pod palcem školství na Praue1. V této škole také působilo Šmerdovo Sdružení pro obnovu řemesel, které učilo žáky vztahu a lásce k řemeslu.
Tato škola původně sídlila v Ostrovní ulici, ale v roce 1990 se musela stěhovat, protože budova v Ostrovní ulici byla vrácena jejím historickým uživatelkám Voršilkám, které zde provozovaly do roku 1948 a nyní zas církevní školu.
Základní škola se přesunula do Mikulandské ulice, ale ani zde to nebylo na trvalo. Budova v rámci porevolučních změn nebyla svěřena hlavnímu městu (tedy ani městské části, která je zřizovatelem této školy), ale Výzkumnému ústavu pedagogickému, který zde krom naší školy provozoval i Národní pedagogickou knihovnu J.A. Komenského.
A tak v roce 2013 se základní škole Brána jazyků (rovněž odkazující na Komenského dílo Janua linguarum reserata), následovalo další stěhování, tentokrát na Uhelný trh, kde se Brána jazyků sloučila s tamní školou.
Dostala totiž z budovy v Mikulandské ulici výpověď a Výzkumný ústav pedagogický se rozhodl budovu převést na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou.
Ta započala s rozsáhlou rekonstrukcí domu s tím, že po přestavbě se má budova změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). Hodnota veřejné zakázky se předpokládala na 42 ½ milionu Kč.
Přestavbu zajišťuje firma Metrostav, o kvalitě této práce nemá cenu polemizovat. Stačí to, že celá ulice byla zavalena prachem ze stavby, dokonce v červenci 2018 se část stropů a kleneb v uličním křídle školní budovy zřítila a zavalila tři dělníky, kteří byli vyproštěni ze sutin se středně těžkými poraněními. Ostatních na místě přítomných 45 zaměstnanců se stačilo rozprchnout.
Ostatně na sociálních sítích lze stále najít dost působivých fotografií, zobrazujících situaci na místě. I statika ostatních částí budovy byla zpochybněna.
V důsledku této havárie byla celá Mikulandská ulice na určitou dobu uzavřena
a i po jejím otevření byl provoz výrazně omezen, Stavba stále pokračuje, už 4 roky..
A odtud se odvíjí náš příběh. Hned vedle školy pronajímá MČ nebytové prostory pro Vinárnu na šikmé ploše a přes ulici pak firmě Zázraky, která provozuje taneční studio.
V důsledku trvalého znečištění prachem a hluku ze stavby, omezení provozu vlastní Mikulandskou ulicí, které odhání potencionální zákazníky, opakovaně svým nájemcům musí Praha 1 jako pronajímatel poskytovat slevy za ztížené podmínky provozu, vyvolané stavbou. Dosud jsme postupně poskytli slevu Zázrakům v celkové výši 435.436,- Kč, Vinárně na šikmé ploše, která provozovala restauraci přímo v domě sousedícím se stavbou, slevu v dosavadní výši 576.965,- Kč.
V loňském roce dokonce došlo k tomu, že při betonáži rekonstruovaného objektu praskla stěna, oddělující oba domy a jedena místnost ve vinárně byla zalita betonem ze stavby, jehož odstranění trvalo pár týdnů.
Samozřejmě slevy, v dosavadní výši přesahující milion korun, byly poskytnuty s tím, že náhrada má být vymáhána po pachateli, tedy Metrostavu. Ten ale dělá mrtvého brouka a na výzvy nereaguje. Zřejmě se snaží řešení protahovat tak dlouho, až se nároky promlčí.
A tak nám nezbyde nic jiného než o náhradu zažalovat přímo UMPRUM, která je majitelem budovy a firmu Metrostav si najala.