Praha 1 trpí agresivní formou poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytových domech s původním účelem trvalého bydlení. Tomuto negativnímu jevu, který v mnoha oblastech centra činí život obyvatel Prahy 1 nesnesitelný, není momentálně schopna MČ Praha 1 zabránit. Trvalé řešení je možné jen zákonnou úpravou. Přesto se MČ Praha 1 snaží způsobem, který je v její moci, Společenstvím vlastníků jednotek (dále jen SVJ) a Bytovým družstvům (dále jen BD) bez prodlení pomoci.
MČ Praha 1 si je vědoma toho, že v každém bytovém domě je několik bytových jednotek, které jejich vlastníci nepoužívají k trvalému bydlení, ale jako provozovny dočasných ubytovacích služeb, čemuž ostatní obyvatelé domu nemohou zabránit.
Protože mnohá SVJ a BD si stěžují na to, že enormní spotřeba vody nezvanými hosty jde na vrub ostatních obyvatel domu, MČ Praha 1, jako poskytovatel, má zájem prostřednictvím veřejných prostředků svým občanům pomoci tím, že jim nabízí nákup a instalaci rádio vodoměrů ke každé samostatné jednotce. Prostřednictvím instalace rádio vodoměrů se dá skutečná spotřeba vody rozúčtovat jednotlivým vlastníkům bytových jednotek.
Takhle byl dotační program vyhlášen dne 4. února s tím, že žádosti se mají podávat do 28. března, tedy na zpracování žádosti bylo 7 neděl. Během té doby jsem já i mé dvě asistentky zodpovídali stovky dotazů, jak to bude a co by se ještě do programu vešlo, jestli ti, co si už radiovodoměry pořídili, mohou o dotaci také žádat, či zda, když si radiovodoměry pořídili už před 5 lety a nyní je cejchovaný vodoměr třeba vyměnit, jestli jim to také zaplatíme.
Jenže pak vláda vyhlásila krizový stav a lidé měli jiné starosti.
Přesto do určeného termínu došlo 82 žádostí, ale současně byly i požadavky na prodloužení termínu. Nakonec jsme termín prodloužili skoro o 3 neděle, do 15. dubna, přesto se v posledních 2 dnech (prodloužený termín vyšel na středu) objevily požadavky na další prodloužení. To jsem odmítl s tím, že nyní je čas žádosti vyhodnotit.
Celkem přišlo 133 žádostí. Na program je vyčleněno 3 miliony korun, takže prostu matematikou vychází 22 a půl tisíce na jeden dům. Ozývají se i návrhy – rozdělte jim peníze, ať se starají sami. Jenže program byl vyhlášen tak, že radnice vypíše veřejnou zakázku na dodávku a instalaci – a tak to bude.
Současně byla uzavírka i žádosti o dotace na vstup do domu na biometrické údaje. Tam je situace komplikovanější z hlediska možnosti právních sporů, (jedna žaloba už padla), také byl tento dotační program vyhlášen spíše jako průzkum bojem. Přesto přišlo 70 žádostí a 45 žádostí přišlo na oba projekty současně.
Pokud jde o radiovodoměry, přiznávám, že ve snaze rychle pomoci jsem zblbnul formulář přihlášky. Místo, abych se ptal na počet jednotek, které budou osazeny vodoměry, měl jsem se ptát na to, kolik vodoměrů bude potřeba. Protože ve většině domů se v pár případech vyskytují byty, které jsou napojeny na více stoupaček, a tedy potřebují více vodoměrů.
Kaju se a sypu si na hlavu smetí, holt práce kvapná málo platná. Nyní mé asistentky obvolávají všechny žadatele, aby získaly správný údaj.
Tento program byl vyhlášen především jako boj proti krátkodobému ubytování. Překvapuje proto, že se do něj přihlásilo 23 SVJ, kde není pronajímán krátkodobě ani jeden byt.
Ostatně porovnáním údajů z obou přihlášek dochází v 8 případech k tomu, že se údaje neshodují.
Porovnáním údajů na přihláškách oznámených údajů (jak pro radiovodoměry, tak na palec), tak se objeví i spousta zajímavých věcí.
Např. 12 SVJ neví, kolik je pronajímáno bytů – taktně tento údaj v přihlášce vynechali, a jen pár jich oznámilo, že kolik bytů se v jejich domě pronajímá ke krátkodobému ubytování prostě neví. Ale dotaci chtějí.
Objevují se i komické údaje, typu, že v jediném trvale pronajatém bytě bydlí dlouhodobě 13 lidí, či že v 5 dlouhodobě obsazených bytech bydlí 3 lidé, či že ve 12 dlouhodobě obsazených bytech bydlí 3 lidé.
Rovněž podle přihlášky ve 2 trvale obsazených bytech žije 13 osob. Dokonce je i případ, že v žádném trvale obsazeném bytě bydlí trvale 17 lidí.
Objevily se i 3 žádosti, kdy obyvatelé bytů žádají o zřízení vodoměru, aniž o to SVJ požádalo. Asi jsou v tom domě skvělé mezilidské vztahy.
Naopak je na území Prahy 1 celkem 11 domů, kde je pro krátkodobé ubytování užíváno více než 10 bytů – tedy jen z těch domů, které o dotaci zažádaly.
Inu papír snese všechno. Zkrátka, když dává radnice něco zadarmo, proč se nepřihlásit. Ale, když chtějí od radnice peníze, měli by si dát aspoň záležet na tom, aby údaje vyplnili správně.