Za čtvrt roku nás čeká sčítání lidu. Provádí se pravidelně na našem území každých 10 let už od roku 1869. Tak poskytuje mnohogenerační sondu i na život v Praze 1.
Není tedy od věci, podívat se, co se za posledních 10 let změnilo.
Nejprve obecně – technologický rozvoj za posledních 10 let dosáhl obrovského tempa, zvl. v oblasti IT, což vedlo k zásadní změně lidských vztahů. Všechno musí být HiTech, mluví s námi chytrá lednička, která odmítá uskladnění nezdravých potravin, auto se v zimě samo ohřeje, než k němu dojdete, doma se na dálku spustí topení, chytrá lavička vám dobije mobil, ba i popelnice si sama řekne, kdy má být vyvezena.
Mladí, místo, aby se toulali a líbali v přírodě, sedí spolu u jednoho stolu v kavárně a vzájemně si SMSkují. I většina komunikace se přesouvá na sociální sítě, upadá pošta jako taková – krom dodávek z e-shopů. Ale pozdravy z cest, pohlednice či osobní dopisy hynou na úbytě. Proto taky pošta hromadně propouští a zbavuje se méně produktivních poboček. Vlastní ekonomika poráží to, co bylo už od dob Thurn-Taxisů to hlavní – službu lidem. Kromě poboček pošty mizí i veřejné telefonní budky – díky mobilům a přesunu komunikace na sociální sítě, sloužily v poslední době jen jako místa pro aplikaci drog.
Způsob života se změnil i obecně – dorostla generace, která nepoznala komunismus či socialismus v praxi a vyprávění pamětníků považuje za přitažené za vlasy. A tak si představuje život jinak – cílem jsou večírky, diskošky, drogy, zkrátka pařba. A tomu se snaží přizpůsobit společnost vůkol.
Nutně si musím připomenout výrok kohosi (snad Churchilla, ale nemám čas to teď hledat) „Kdo nebyl do 25 let komunistou, nemá srdce, kdo jím byl po třicítce, nemá rozum“.
A mladí se snaží tento svůj názor vnutit i celé společnosti. Kdo má auto je nepřítel, k ochraně životního prostředí přece patří jezdit na kole – bez ohledu na to, že od určité věkové hranice to prostě nejde. Co s důchodcema? Ti přece vymřou. A tak není třeba brát na ně ohled. Zdražíme jim bydlení, seberem parkovací místa, ať se vystěhují, potřebujeme prázdnou Prahu 1 pro kšefty s byty a AirBnB. Tady se projevuje stará bolševická sociální politika – dáš dítě do školky, ono tě pak pošle do domova důchodců.
Pokrok a vzestup sociálního statutu obyvatel se projevuje i tím, jak se změnil dotazník, který nyní statistický úřad sestavil. Vymizely v něm dříve sledované položky jako: zda máte televizi – barevnou či černobílou, počítač, internet, kolik má byt místností či zda má koupelnu a WC – to se považuje za samozřejmost 21. století, ostatně si to může ČSÚ najít v různých databázích sám a neobtěžovat tím občany.
Jenže o tento obecného blahobytu se postarala právě ta generace, kterou chtějí ti mladí, noví, zlikvidovat.
A speciálně Praha 1 – před 10 lety bylo při sčítání lidu na Praze 1 sečteno 27.040 lidí – tedy těch, kteří jsou tu hlášeni. Krom toho se však konalo i sčítání domů a bytů a ejhle, bydlelo tu v rozhodný den 37 193 lidí.
V Praze 1 je 2113 domů. Z toho 1960 obydlených, v nich je 1019 bytů a žilo v nich 37 193 lidí,
Co do pohlavního rozčlenění bylo mužů celkově 19137, žen 18056. V roce 2011 se ještě nesledovaly různá další pohlaví (GLBT komunity). Překvapivé je, že na tomtéž území je 5587 ženatých mužů a jen 4890 vdaných žen.
Tento rozpor mezi počtem hlášených a skutečně bydlících má výrazný dopad na hospodaření radnice. Ta totiž zajišťuje pro své obyvatele spoustu služeb – úklid veřejných prostranství, počínaje úklidem psích exkrementů, přes plošný úklid chodníků při pravidelných sezónních úklidech komunikací, vysypávání odpadkových košů, zajišťování kontejnerů na velkoobjemový odpad, až po úklid sněhu, péči o zeleň v parcích, budování a údržbu dětských hřišť, opravy školních budov i zajišťování provozu Nemocnice na Františku, opravy chodníků včetně rozsáhlého plošného předláždění, které zrovna probíhá na Starém Městě, až po rozsáhlé grantové programy podporující kulturu, spolkovou činnost, využití volného času, ochranu kulturního dědictví až po granty na opravu domovního fondu.
Prostředky na všechny tyto aktivity radnice získává jednak vlastním hospodařením, ale nemalou část dostává jako dotaci ze státního či celoměstského rozpočtu. A hlavní město rozděluje dotace jednotlivým městským částím podle určitých kritérií, z nich jedno a to dosti podstatné je i počet obyvatel. Počet obyvatel, kteří zde mají trvalé bydliště.
Z výsledků sčítání lidu vyplývá, že 10 tisíc lidí, (téměř čtvrtina obyvatel centra) užívá všech těchto služeb na vrub těch, kteří zde jsou k trvalému pobytu přihlášeni. A to nepočítáme dalších zhruba 150 000 osob, které v centru pracují a dojíždějí sem jak z ostatních čtvrtí, tak i ze Středočeského kraje.
Jak to bude letos? Co udělá se sčítáním lidu, domů a bytů rozvinutý fenomén krátkodobého pronajímání typu AirBnB či jiných podobných platforem, ´to si vůbec nedovedu přestavit. Jak to dopadne nevím, Češi jsou obecně známí tím, že ke každému zákonu, vyhlášce či nařízení si naleznou tvořivě alternativní řešení – abych se vyjádřil slušně.