Praha 1 na svých stránkách před týdnem zveřejnila zprávu o spuštění rozklikávacího rozpočtu a radovala se, jak „Praha 1 otevřela své hospodaření veřejnosti skrze aplikaci CityVizor, ve které si každý může prohlížet všechny výdaje i příjmy městské části, a to i zpětně za roky 2017 a 2018. Aplikace ukazuje celkový rozpočet, smlouvy i jednotlivé faktury. CityVizor data o rozpočtu převádí do uživatelsky přívětivé podoby.“
Radní pro informatiku Petr Kučera (Zelená pro Jedničku) se upřímně raduje „Ještě před 3 lety chtěla Praha 1 za zveřejnění faktur dva a půl milionu korun, dnes si soupis faktur může stáhnout každý. Mám tedy upřímnou radost z toho, že se teď Praha 1 otvírá a stává transparentnější,” dodává Kučera.
Jenže ono to má i svá omezení. Rozhodně počítačová aplikace CityVizor, vyvinutá Ministerstvem vnitra, dokáže ze standardní struktury rozpočtových dat mnoha měst a obcí tato data jednoduše selektovat. Před 3 lety museli úředníci faktury Kučerovi vyhledávat a kopírovat ručně – čemuž odpovídala i cena lidské práce. V tomto představuje tato aplikace podstatný krok vpřed, ale nabídka informací je značně omezená.
Chcete-li vědět víc, slibuje aktualita na stránkách radnice „Více v tiskové zprávě“ – a tady Vás čeká první zklamání- klik vede do nikam: „Nenalezeno – Omlouváme se, ale stránka neexistuje.“
Celé je to jen velký populistický humbuk a obrovská mediální bublina. Ano – můžete se dostat až na soupis jednotlivých faktur – ale ne do jejich obsahu. Dozvíte se kdy, komu a kolik bylo zaplaceno, ne už však za co. Tedy informace jen na to, aby se bylo čím chlubit, ale bez valného konkrétního obsahu.
A rozhodně není pravda, že se jedná o všechny výdaje a příjmy městské části. Problémem je to, že aplikace zpracovává jen oblast příjmů a výdajů hlavního rozpočtu. A vše jen výčtově, dále to rozkliknout nelze.
Aplikace zcela pomíjí tzv. ekonomickou činnost, tedy hospodaření s vlastním majetkem obce – nájmy z bytů i nebytových prostor, náklady na opravy, výnos z prodeje majetku, platby SVJ do fondu oprav a hlavně „služby OTMS, jinde neuvedené“. Jestliže má Praha 1 schválený rozpočet v objemu 923 milionů Kč, pak plán ekonomické činnosti disponuje částkou 356 milionů, tedy téměř 30% finančního objemu, kterým městská část hospodaří, se v aplikaci CityVizor neobjeví a kontrola není tedy veřejnosti nabízena a je široké veřejnosti zcela skryta.
A právě zde probíhá obrovské množství smluvních vztahů, v nichž je prostor pro kdejakou nekalost. A kdyby aplikace CityVizor zasahovala i do této oblasti, zase by z ní vypadlo jen kolik a komu, ale už ne za co. Natož pak to, zda zaplacená cena byla adekvátní odevzdané práci či službám.