Když vedení MČ Praha 1 vypsalo v roce 2018 koncesní řízení na provozovatele Nemocnice na Františku (NNF), začali aktivisté sbírat podpisy pod petici za záchranu této nemocnice.
Po otevření obálek s nabídkami bylo i hlavnímu protagonistovi Koncesního řízení Hodkovi (ČSSD) jasné, že přijmout takové nabídky by bylo jeho politickou sebevraždou. Věděl, že i jeho koaliční partneři (TOP 09 a ODS) výsledek jím zdeformovaného zadání nikdy neschválí. A tak Hodek využil své dvojrole v Radě MČ Praha 1 (RMČ) i v radě hl. m. Prahy (RHMP), aby do financování nemocnice zapojil hlavní město. Tak vzniklo slavné Memorandum, které bylo primárně tehdejší RHMP chápáno jako varování Praze 1, ať si nezahrává, nebo se řízení a financování NNF chopí hlavní město. Celé Memorandum mluví o vzájemné spolupráci a vzájemném podílu na rozhodování, není v něm však ani zmínka o převzetí NNF hlavním městem.
Zásadním obsahem Memoranda však bylo to, že se na financování provozu NNF má, kromě Prahy 1, podílet nejen HMP, ale i Praha 7, jejíž občané jsou největšími konsumenty služeb nemocnice.
Na základě Memoranda byli do Správní rady NNF zařazeni zástupci hlavního města – gesční radní a vedoucí odboru soc. věcí a zdravotnictví. Jenže po komunálních volbách Správní rada zanikla a nová již zřízena nebyla.
Po komunálních volbách se role obrátily a z aktivistů se stali vládci radnice. Současnou koalici tvoří Praha (1) sobě, Piráti, My, co tady žijeme a Zelení.
Stále však platilo Memorandum s tím, že na financování NNF se má podílet i hl. město a Praha 7. Jinak vše zůstávalo ve starých kolejích. Rozpočet Prahy 1 dále počítá s financováním NNF, v rozpočtu hl. m. Prahy není na financování NNF ani koruna, kromě obvyklého 5 milionové příspěvku na zvýšené náklady s ošetřováním infekčně nemocných.
A tak bratří Čižinští, kteří se stali starosty jak na sedmičce, tak nově i na jedničce, spolu s radní HMP Johnovou, zodpovědnou za soc. věci a zdravotnictví, všichni z uskupení Praha sobě, nikým nepověřeni, začali záškodnickou válku proti Nemocnici na Františku, spočívající v tom, že celou nemocnici převezme hlavní město. Předvolební slib záchrany NNF se změnil plán na její zašantročení.
Do medií pustili zprávy o tom, že vše už je dohodnuto a hlavní město přebírá NNF k 30. červnu 2019. Zírali nad tím jak zastupitelé Prahy 1, tak i radní a zastupitelé na hlavním městě, protože nikdo o ničem nevěděl, vyjednávači neměli k takovému postupu od nikoho žádné pověření.
Jenže ono se to ukázalo být podstatně složitější, než si spiklenci původně mysleli a tak se to ve slíbeném termínu nepodařilo.
Radní Johnová, vystudovaná molekulární bioložka, absolventka 29 školící pobytů na všechno možné, celý svůj profesní život působila v řadě neziskových organizací, věnujících se sociálním službám a lidem se zdravotním postižením, ale se zdravotnictvím, natož pak s jeho řízením, nemá žádné zkušenosti.
Do médií presentuje naprosté fantastické představy o tom, že František je nemocnicí celopražského významu – těžko při 139 lůžkách a 0,79% podílu na počtu hospitalizací z celé Prahy – a spolu s poliklinikou na Praze 7, a Zdravotní záchrannou službou se stane základem Metropolitního zdravotnictví.
Převést NNF na hlavní město není jen tak, je to složitý právní proces. NNF je příspěvkovou organizací zřízenou Prahou 1 a převést příspěvkovou organizaci ze zákona nelze. Je třeba NNF zrušit jako příspěvkovou organizaci Prahy 1 a hlavní město si musí zřídit jinou příspěvkovou organizaci (má se jmenovat Metropolitní nemocnice na Františku).
A pak nastává řada právních problémů, které se musí řešit a bude to trvat dlouho. Nejjednodušší bude převzít ty zaměstnance, kteří pod tlakem sociální nejistoty do té doby neutečou. Musí až do konce zajišťovat provoz v NNF, aby nedošlo k výpadku zdravotní péče, a nemají jistotu zachování funkčního místa, platu, příplatků, či odměn. Navíc vedoucí pracovníci budou muset jít do konkursů na „svá“ místa.
Jsou zde smlouvy se zdravotními pojišťovnami, jejichž převod není automatický, podle nepotvrzených zpráv z vyjednávání (kde je slibovaná transparentnost?) je příslib smluv se zdravotními pojišťovnami jen na jeden rok, ale co bude dál, je ve hvězdách. Podle zákonných pravidel po té zřejmě bude muset nová Metropolitní nemocnice jít do soutěže o kontrakty na zdravotní péči a pojišťovny mohou klidně říct, že kapacita zdravotní péče v daném území je zajištěna smlouvami s dosavadními poskytovateli – to se NNF v minulosti stalo, když chtěla zpět nasmlouvat kódy laboratorních výkonů po neúspěšném kontraktu s firmou City Lab.
Je zde řada dalších dlouhodobých smluv na různé služby, které nebude jednoduché vypovědět.
Nemocnice kromě provozní ztráty, vzniklé její nedostatečnou výkonností (obložnost některých oddělení je kolem 60%), ale přesto musí být 100% personálně zajištěna), má i dlouhodobé závazky k dodavatelům léků a zdravotního materiálu, má pohledávky za nezaplacenou zdravotné péči za ošetřování cizinců a lidí bez přístřeší.
Je logické, že v případě zrušení NNF ze strany Prahy 1 bude třeba všechny tyto závazky vyrovnat, hlavní město bude chtít mít svou příspěvkovou Metropolitní nemocnici bez jakýchkoliv závazků a pohledávek. Pro Prahu 1 to znamená, že přijde o „svou“ nemocnici a ještě zaplatí veškeré ztráty, což se může vyšplhat ke 120 milionům, a zůstanou jí nedobytné pohledávky. Vniveč přijdou dosavadní více jak 2 miliardy z prostředků daňových poplatníků Prahy 1 do NNF vložené – jak do krytí provozní ztráty, ale hlavně do přístrojového vybavení. Zbytečně, jen aby Čižinští uchránili Prahu 7 od podílu na financování NNF. .
Přitom nikdo se nezabývá (kromě obecných floskulí) tím, co s nemocnicí má být dál. Neřeší se její koncepce – jak má fungovat, jakou má mít strukturu nabízené péče, jak má být zajištěna její ekonomická soběstačnost.
Koncepce je naprosto klíčová a od té by se vše mělo vyvíjet. Ale koncepce není, krom toho, že se nařídí, aby tam pacienti více chodili. V éře svobodné volby lékaře dost absurdní požadavek.
Teprve nyní nastal čas zachraňovat Nemocnici na Františku, protože teprve nyní je opravdu ohrožená její existence. Teď už nejde o předvolební sliby, ale o skutečné ohrožení NNF.
Ono to také může skončit tak, že po pár letech hlavní město dojde k názoru, že tu nemocnici vlastně nechce a někomu ji nabídne. Jen lukrativní pozemky v centru mají hodnotu přes miliardu účetní – nikoliv tržní – hodnoty. Mohl by tam být třeba pěkný hotel.