Krize magistrátní koalice se sice po koaličním jednání na čas zklidnila, ale v podpalubí to bublá dál.
Bolšešvickopirátská kohorta musela přislíbit, že už nebude jezdit kolem světa na náklady hlavního města – tedy všech jeho občanů, s jejichž daněmi magistrát hospodaří – aniž by o tom předem cokoli řekla svým koaličním partnerům.
Pirátská argumentace, že cesty byly přínosné, a s kým vším se setkali je typickým klamným manévrem na odvedení od tématu. Když v minulosti při jednáních došla komunistům řeč, následovalo: „A vy zase bijete černochy!“
Argument, že cesta na Tchaj-wan byla zadarmo, neb se jelo na pozvání a veškeré náklady platila hostitelská strana, je taky zcestný. Podle diplomatických pravidel musí následovat pozvání tchaj-wanské delegace do Prahy – a tedy na náklady hlavního města
Zůstává mi rozum stát, že něco takového je za nového vedená města vůbec možné. Na Praze 1 už desítky let platí, že každou zahraniční cestu – nejen politiků, ale i úředníků, Rada městské části schvaluje a její náklady jsou zahrnuty do rozpočtu.
Na koaličním jednání museli piráti rovněž přislíbit, že nebudou šmírovat přes elektroměry, kdo a jak moc ve svém bytě bydlí, a ty, co bydlí málo, nebudou trestat zvyšováním daně z nemovitostí.
Piráti se snažili problém bagatelizovat, že šlo jen o takový nápad, a že to šéf klubu Spojených sil pro Prahu, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil jen zneužil jako téma do kampaně k volbám do evropského parlamentu.
A primátor do medií slavnostně prohlásil, že tohle nikdy v úmyslu neměli, chtěli jen udělat globální analýzu neobsazených bytů.
Ale to nebyl jen takový nápad, úvaha či plácnutí do vody.
Jde o zásadní bolševický nápad zásahu do majetkových práv občanů, zaručený Ústavou a Základní listinou práv a svobod.
Propojení údajů z elektroměrů s konkrétními vlastníky či uživateli bytů je zásadním porušení zákonem chráněných práv občanů, nejen v Praze, ale v celé republice, v celé Evropské unii, navíc zásadním porušením GDPR
A že to nebyl jen takový, neuvážený nápad, který vlastně ani nebyl myšlen vážně?
V programu pirátské strany na webu výslovně stojí: Dáme obcím možnost zvýšit daně z dlouhodobě neobydlených bytů. Po koaliční tří hodinové hádce primátor Hřib do medií prohlásil: Žádný návrh majitele prázdných bytů sankcionovat na stole nikdy nebyl a údajná koaliční krize byla jen nedorozuměním. Ale ještě ráno před koaličním jednáním pustil do světa: Zdanění prázdných bytů v Praze nevylučuji
Mnohem pregnantněji to vyjádřil radní hlavního města pro bydlení, student Adam Zábranský – Zatím žádné šetření přes elektroměry nebude, zatím žádné zvyšování daní nebude. A o to „zatím“ hlavně jde.
Bytů je v Praze nedostatek, ale větší než problém prázdných bytů, je zneužívání spousty dalších bytů pro krátkodobé ubytování typu AirBnB, Booking, HomeAway a dalších platforem, a to se přes elektroměry stejně nezjistí. Zneužívání bytů jako ubytovacích zařízení často organizovanými skupinami je v rozporu se zákonem. Tyto byty nejsou jako ubytovací zařízení kolaudovány, nesplňují hygienické ani stavební podmínky pro ubytovací zařízení, jejich vlastníci často nemají živnostenské oprávnění k této živnosti.
Magistrát sice zřídil komisi, ale tu zajímají jen ušlé místní poplatky. Obyvatele však trápí něco úplně jiného – ztráta soukromí v domě, ztráta pocitu bezpečnosti, noční mejdany.
Nechť hlavní město využije své zákonodárné iniciativy a prosadí zákaz takového zneužívání bytů. A aniž se sáhne na soukromé vlastnictví, budou majitelé takových bytů přinuceni je pronajímat dlouhodobě – a hned se bytová nouze sníží.