Nemám na mysli zákony na podporu turistiky ať už do zahraniční či lákající turisty do tuzemska, na to máme organizaci Czechtourism, ba ani turistické cesty bývalého presidenta se spoustou podnikatelů do Číny, kde s velkou slávou uzavírali spoustu kontraktů na čínské investice do naší republiky, z nichž se po čase ukázalo, že nic nebylo realizováno.
Mám na mysli dva zákony, dle mého názoru legislativní zmetky, u nichž litera zákona jde proti jeho duchu. Možná je takových zákonů více, já či my všichni narážíme na dva z nich.
První je školský zákon, který v jedné své pasáži stanoví, že základní škola musí přijmout do první třídy děti ze svého spádového území. Potud je to v pořádku, problémem je ustanovení, že budoucí žák musí mít v den zápisu trvalé bydliště ve spádové oblasti školy. Výsledkem je masivní virtuální turistika, kdy jsou děti svými rodiči lokalizovány do příslušného spádového území, aniž v něm de facto bydlí.
Praha 1 zřizuje 5 základních škol, jedna kvalitnější než druhá, obvykle se speciálním zaměřením výuky. Co by rodiče neudělali pro to, aby se jejich potomek do takové školy dostal. A tak mu zařídí bydliště, které podmínku splní.
Nikdo nekontroluje (a ani dle zákona nesmí zjišťovat) jak dlouho už tam bydlí, či zda tam bydlí ještě+ za měsíc. Rozhodující je jen den zápisu.
A tak každé ráno se před každou školou hromadí automobily, kterými rodiče přivážejí do školy děti nejen z celé Prahy, ale i okolních okresů Středočeského kraje.
Na Praze 1 existuje několik adres, kde podnikatelé za mírný poplatek zřizují virtuální trvalé bydliště. Rybná 24, Kaprova 14, Příčná 4, Revoluční 15, Dlouhá 35 – na internetu lze najít takových firem habaděj. Obzvlášť pověstná je adresa Rybná 24, kde v jednom malém bytě je hlášeno, tedy má trvalé bydliště asi 650 osob a současně tam má sídlo asi 420 firem.
Praha 6 se nyní rozhodla proti tomu zakročit. Hodlá zkoumat, zda na té adrese s dítětem bydlí alespoň jeden z rodičů, zda tam platí služby či elektřinu. Všichni ředitelé tamních škol s tím souhlasili a nyní se to tedy rozjíždí. Jak to dopadne nevím, ale rozhodně to přivolá zájem veřejnosti k tomuto problému. Na školské komisi Bodeček nadhodil, zda by se Praha 1 této akce také zúčastnila, ale ředitelé škol z Prahy 1 s tímto postupem nesouhlasí. Bylo by s tím totiž moc práce a stávající stav jim vyhovuje.
Druhým problematickým zákonem, s nímž se nesetkáváme každoročně, ale jen jedenkráte za 4 roky, je zákon o komunálních volbách. Opět se v něm uvádí, že volit může každý, kdo druhý den komunálních voleb dosáhne 18 let, což je v pořádku, ale i ten, kdo v tento den má v městské části trvalý pobyt. Dopad této formulace ovlivňuje výsledek voleb.
Duchem zákona je, aby o dění ve své obci či městské části rozhodovali její obyvatelé a mlaďoši nebyli tohoto práva zbaveni. Absurdní formulace v den voleb vede k tomu, že právo volit a tím ovlivňovat dění v obci či městské části mají různé náplavy, které si tam vylákaly politické strany, aby posílily své volební šance.
V posledním čtvrt roce před volbami takto vzrostl počet obyvatel, přihlášených k trvalému pobytu na území Prahy 1 zhruba o 900 osob. Údajně jsou to budoucí voliči pirátů a hlavně pochybného uskupení Praha 1 sobě.
Nemluvím naplano, V minulých komunálkách získalo uskupení Praha 1 sobě 6 mandátů, ale jen 2 z těchto zastupitelů tam opravdu bydleli. Ostatní na to měli jen papír.