Vyhlásili jsme soutěž na obsazení bytů, které nejsou v dobrém stavu, tak, aby si je budoucí nájemci opravili vlastním nákladem.
Neobjevil jsem Ameriku, takový program zde byl už v letech 1996 – 2000, celkem v 5 etapách bylo přiděleno 90 bytů. Výběr prováděla KOMA, kritériem byla délka trvalého pobytu v Praze 1, mladá rodina do 35 let, malé děti, více generací v jednom bytě, uvolnění současného bytu po dostavění nového. Žádné velké benefity se tehdy neslibovaly, jen se nevhodné volné byty hodily na trh. Tento program zanikl, v dalších volebních obdobích, kdy se hlavně řešila privatizace jednotlivých bytů.
Bývalé vedení OTMS (aktuální název zní Odbor technické a majetkové správy) v následujících obdobích jen evidovalo prázdné byty, ale už moc nevědělo (či nechtělo vědět) co s tím. Politická representace do toho pašalíku zasahovala jen minimálně – spíš jen co mi a mým kámošům dokážete zařídit.
Po té, co se podařilo po odchodu některých lidí celý odbor stabilizovat, se situace mění k lepšímu.
Po té, co se odbor správy majetku dostal do mé gesce, jsem si přirozeně nechal předložit potřebné reporty současného stavu a snažím se jeho chod racionalizovat. Úředníkům se mé tempo nelíbí, ale ze špitálu jsem zvyklý na to, že se mé pokyny plnily buď hned (statim), nebo ještě dnes. Úředníci jsou zvyklí na lhůty 30 dní, nebo si je prodlouží na 60 dní. S tímto problémem bojuji od té doby, co se na radnici pohybuji. Nyní, když mi do vlády nad OTMS nikdo nekecá, se začíná blýskat na lepší časy.
Z podkladů mimo jiné vyplynulo, že radnice má k disposici 220 volných bytů, ovšem k okamžitému použití jich je asi 30 (to bylo v únoru, od té doby se počty v živém organismu OTMS pochopitelně změnily). Z přehledů vyplývalo, že některé byty byly vyřazeny z užívání proto, že byly tetou chystány pro někoho, zbylí úředníci raději tvrdí, že neví pro koho.
Dále jako volné byty jsou evidovány rozestavěné půdy, kde ovšem není nic než vyvedená, elektrika, roury a na podlaze namalované budoucí příčky. Tyhle byty hodlám co nevidět hodit na trh a prodat je. Je jich sice jen 10, ale protože jsou rozestavěné do té míry, že je již zapsal katastr jako samostatné jednotky. Jen v těch domech, kde už je SVJ, za ně platíme do fondu oprav 637 tisíc ročně. Mým předchůdcům to nevadilo, mě ano – takže je prodat tomu, kdo si je dostaví.
Z celkového počtu volných bytů je v tuto chvíli právě jen těch 9 bytů, které nevyžadují ani vyjádření památkářů ani stavební povolení. U dalších 38 bytů, které vyžadují rekonstrukce většího typu, (třeba změna systému vytápění nebo přesun WC z pavlače do bytu aj.) již zadáváme projekt, pak památkáře a stavební povolení, intensivně pracujeme na tom, na co v minulosti nikdo nešáh. Ale to je práce nejmíň na ¾ roku. K okamžitému použití je právě jen těch 9 bytů.
Nabídky budou viset až do 21. září. Abychom nebyli nařčeni (a jistě, že budem), že je to vyhlášeno o prázdninách, protože je to pro někoho předem připravené), tak budou viset 2 měsíce. Visí jak na úřední desce, bude to v radničním plátku a už se to objevilo i na sítích, kde ohlasy jsou rozporuplné.
Fámy šířené do světa je třeba uvést na pravou míru. Až vám zas aktivisti na sítích něco nakukaj, podívejte se na nově zřízený xichknihový profil, který zřídil vedoucí OTMS Petr Vaněk, aby mohl okamžitě reagovat právě na tyto závistivé nesmysly – je to reakce na dlouhé lhůty nutné k uveřejnění na zastaralých oficiálních stránkách radnice.
Ač od loňské vlády Prahy 7 nad Prahou 1, díky klíčovému obsazené jejich lidí ve všech komisích, moc Prahu 7 nemusím, tak tady musím poctivě přiznat, že jsme se nyní inspirovali programem, který nám poskytl K.V. Mareš, takto místostarosta na sedmičce pro zacházení s majetkem.
Nuže nabízíme 9 bytů ve veřejné soutěži za těchto podmínek
- nabídka na každý prostor bude posuzována samostatně;
- přihlásit se lze na několik prostorů, ale zvítězí-li žadatel na více prostorů, musí si vybrat jen jeden;
- rozhodující bude cena nájemného, nabídnutá na 10 let;
- toto nájemné nebude po celou dobu trvání nájemní smlouvy valorizováno;
- podmínkou je do půl roku provést rekonstrukci minimálně v rozsahu a cenách, stanovených radnicí;
- zda si kdo byt vylepšíte na vyšší standard, je nám fuk, jen úprava musí odpovídat minimálně požadovanému standardu, který je oceněn podle rozsahu prací dle systému URS;
- je nám úplně fuk, zda si na to najmete firmu, nebo uděláte „samodomo“, jen musí být do půl roku hotovo;
- po půl roce přijde kontrola, která to vše ověří;
- vložené investice se neodbydlují – jejich cena je vyrovnána fixovanou cenou nájmu;
- po dobu 10 let – respektive 9 1/2 roku (protože po dobu 6 měsíců je 100% sleva na nájemném) je fixováno vysoutěžené nájemné;
- Po uplynutí této doby lze pokračovat v nájemním vztahu za nájemné v čase a místě obvyklé – které odpovídá aktuální bytové politice stran nájemného v obecních bytech – tedy nikoliv tržní nájemné;
- Nikdo po 10 letech nikoho nevyhodí – jde nám o to udržet slušné, trvale zde bydlící obyvatele;
Na sítích je nám vyčítáno, proč není nabídka omezena jen na obyvatele Prahy 1. Rádi bychom, ale ta písk (zkurvená) EU korektnost nás nutí, abychom to nabídli všem.
Rozhodujícím kritériem bude nabídnutý cena nájmu – a neočekáváme horentní nabídky, protože každý do ní započítává pochopitelně nutné investice vložené do rekonstrukce bytu.
Sám jsem zvědav, jak to dopadne. Je to první nabídka a věřím, že budou následovat další – třeba ty, u nichž jsou nyní zpracovávané podklady pro stavební řízení, kde je už budeme nabízet ovšem v soutěži, ale již s projektem a stavebním povolením.
Přestože kolem stále vládne KOVID, a zdá se, že díky neuvážené politice toho šaška se nám vrací druhá vlna, i když se jí tak zatím neříká. Mnozí tvrdí, že mezi lidma je peněz dost a nabídka se okotí.
Těším se na to.