Vnukl mi ji článek páně Bohatův o Karlu Hynku Máchovi v MfD, kde letmo zmiňuje Jana Tleskače.
O něm toho vím pramálo, protože jsem žádnou Foglarovu knihu nečetl. Měl jsem samozřejmě všechny komiksy o Rychlých šípech, ale knihy jsem neznal.
Kdysi jsem pana Foglara operoval, a když se ptal, zda znám jeho knihy, řekl jsem, že ne. A on mi na příští kontrole přinesl 3 sešity komiksů. Bylo mi trapné mu říci, že tohle dávno mám a zajímaly mě jeho knihy, tak jsem jen slušně podekoval a vzal si to, co jsem dávno znal. Doba pak šla jinudy a k jeho knížkám jsem se už nikdy nedostal.
Zmínka o tom, že Karel Hynek Mácha vyrůstal v Petrské čtvrti a tam spadl ze zvonice kostela a transposice tohoto příběhu do osoby Jana Tleskače, ve mně vyvolala tu kacířskou myšlenku.
Není obecně pochyb o tom, že Rozdělovací třídu známe dnes pod názvem Revoluční, která odděluje Staré Město od Nového.
Obecně se má za to, že Rychlé šípy přes Rozdělovací třídu pronikali na Staré Město, kdy byla i tajemná Stínadla. Ostatně před několika lety tam byla i ulička mezi Obedním dvorem a Haštalským kostelem takto pojmenována. Spíše jako pocta panu Foglarovi než jako historický název.
O tom, že na Starém městě bylo, kdysi spousta nám dnes neznámých dvorků zákoutí a plácků vypráví ve svých pamětech i Jan A. Palouš, ve svých Mušketýrech s hokejkou.
Ale spojování Jana Tleskače s Karlem Hynkem Máchou a jeho pádem ze zvonice v Petrské čtvrti – co když je to právě naopak? Co když Rychlé šípy přes Rozdělovací třídu pronikaly do Petrské čtvrti a mýtická Stínadla byla právě tam?
Ostatně, kde byla, to pan Foglar nikdy neprozradil.