Po komunálních volbách, když už bylo jasné, že dosavadní vedení radnice prohrálo a bude nahrazeno jinou partou, ale ještě ze zákona vládla stávající rada, podalo asi 20 firem žádost, o prodloužení nájemní smluv na nebytové prostory o 10 let.
Problém byl v tom, že všechny měly smlouvu buď na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou, která ještě dávno neuplynula a k prodloužení smlouvy tedy nebyl důvod – jen se chtěly před změnou politické representace zajistit.
Rada záměry vypsala (přes můj odpor, ale byl jsem přehlasován) a hned se vzedmula mediální bouře od těch, co už byli zvoleni, ale ještě se úřadu neujali – že rada nemá morální právo k podnikání takových kroků. Jasně, že neměla, proto jsem taky byl jako jediný proti.
Kandidát Pirátů David Bodeček se do tisku rozčiloval: „Rozhodnutí rady Prahy 1 je naprosto šílené. Zásadním pochybením je, že na pronájem nejluxusnějších nebytových prostor v Česku se neudělá řádná soutěž, kde by zájemci měli adekvátní dobu pro podání nabídky. Vyvěšení záměru jen na dva týdny na úřední desku je výsměch transparentnosti,“ uvedl v roce 2018 Bodeček.
David Bodeček poukazoval i na rozhořčení Lomeckého, když se v roce 21010 octl ve stejné situaci a obdobnými slovy napadal tehdejší Dvořákovu radu.
Pavel Čižinský – budoucí starosta, opakovaně vyzýval maily radu, aby do svolání nového zastupitelstva nepřijímala žádná významnější rozhodnutí, zvláště pak neprodlužovala nájemní smlouvy, neboť výsledkem voleb ztratila jakoukoliv politickou legitimitu, vše marné.
Záměry na změnu doby nájmu byly vypsány, a tam, kde nepřišla konkurenční nabídka, byly skutečně změny smluv podepsány. Šest smluv na dobu neurčitou, tedy s potenciální možnosti výpovědi bez udání důvodu, dostalo jistotu klidu na 10 let, rovněž tak 10 nájemců, kteří už měli dobu určitou ještě na 5 let, dostalo jistotu za stejné nájemné na dalších 10 let, tedy mohou být v klidu ještě 15 let.
Ve dvou případech přišly konkurenční nabídky s lepší cenou a tak byl záměr zrušen. Vlastně lepší nabídky přišly ve 4 případech, ale 2 zájemci byli prohlášeni za nedůvěryhodné a tak byla jejich nabídka ignorována.
Stará rada byla napadána, že odmítla lepší nabídku, ale problém byl v něčem jiném – stávající nájemci měli platnou smlouvu ještě na zhruba 5 let, a podepisovat s někým smlouvu, která začne platit až za 5 let – když nikdo nedokáže předpovídat vývoj ekonomiky i reálných cen nájmů, byla ptákovina.
Po volbách, když se usadil zvířený prach, usoudili tito nájemci, že to zkusí znovu, nová representace třeba bude přístupnější.
A ejhle nepřepočítali se. Nová rada opět vyhlásila stejné záměry.
V současné Radě MČ Praha 1 je právě Bodeček radním pro majetek, a záměr vyvěsil zase jen na 14 dní. Sice jej později prodloužil o měsíc, ale prvotně se svým kdysi proklamovaným zásadám zprotivil.
Nová rada už morální právo pro svá rozhodnutí má, ale postupuje stejně jako ta minulá, které to vyčítala. Jde stejnou cestou. Vyhlásila záměr na uzavření prodloužení nájemní smlouvy na dobu určitou pro společnost Carollinum, přestože má smlouvu na dobu určitou ještě na 3 roky a není tedy pro vyhlášení záměru důvod. Obvykle se se to řeší zhruba ½ roku před uplynutí nasmlouvané doby.
I když je Bodeček radním pro majetek, vítr tentokrát fouká od předsedy majetkové komise Motla. Ten se netají tím, že chce podporovat podnikatele, ani tím, že každého žadatele obchází a v majetkové komisi pak prosazuje jejich zájmy proti zájmům radnice. Tvrdí, že chtějí do nebytových prostor investovat, a proto musí mít záruku tak dlouhého nájmu, aby se jim investice vyplatila. Navíc šíří blud, že se nám to vyplatí, protože firma, která má sídlo na Praze 1, zde odvádí i daně, které tedy přijdou do pokladny městské části. Tím prokazuje základní neznalost (část daní přijdou obci – tedy hlavnímu městu), nebo úmyslně ostatním hází písek do očí.
V tomto konkrétním případě má firma Carollinum pronajaté prostory v Pařížské ulici od roku 1998 a tak chce svůj interiér vylepšit. Ale co je nám po tom? Za 30 let, co v daném prostoru firma sídlí, jej mohla vylepšit už dávno. Podle své žádosti již do prodejny investovala 10 milionů, aniž se na to majitele budovy zeptala. Ten by totiž v případě ukončení nájmu musel firmě vyplatit zhodnocení prostor. Ale jen skutečné technické zhodnocení budovy, nikoliv interiéru jako takového. A po 30 letech je zhodnocení z valné míry již amortizováno. Proto se chce firma pod záminkou dalších investic zaháčkovat znovu. Slibuje investice v hodnotě 31 milionů, ale převážně do nábytku, ICT, zabezpečovací systémy, trezor. Jen vnitřní osvětlení výkladů lze chápat jako zhodnocení prostoru, které neslouží jen pro potřeby nájemce.
A tak pan Motl vymyslel, a v majetkové komisi předložil a nechal si schválit jinou boudu. Záměr se vyhlásí už teď a při jeho vyhodnocování se umožní stávajícímu nájemci dorovnat nejvyšší nabídku. A aby ukázal, jak je na žadatele tvrdý, neuzavře se smlouva na 10 let, jak žádá, ale jen na 5+5 let opce – tedy pokud bude 5 let hodný, tak se mu smlouva o dalších 5 let automaticky prodlouží. A taky se musí vzdát případného technického zhodnocení.
Po té, co se svou tiskovou zprávou proti tomu ozvala ODS, hájil tuto variantu jako novou koncepci radnice ve vztahu k dlouhodobým bezproblémovým nájemcům nebytových prostor v mediích tiskový mluvčí radnice.
Zákon ukládá zveřejnit záměr pronájmu proto, aby se případní zájemci mohli do něj přihlásit a vlastníkovi nabídnout lepší podmínky (tj. vyšší nájemné). Za situace, kdy je veřejně známo, že ať se do záměru přihlásí kdokoliv, stejně s ním nájemní smlouva uzavřena nebude (jak by taky mohla být, když má Carollinum platnou smlouvu ještě na 3 roky). Tak proč by se tedy kdo hlásil?
Zkrátka předvolební hesla o transparentnosti nové politické representace nahradily zákulisní kulišárny. Rada je zodpovědná jako celek, a Bodeček, ten jen drží basu.