Co je nového kolem Františku?
Nic moc, ale přece jen se něco najde.
Špitál pod vedením primáře Erharta šlape jak hodinky. Stoupají platby od zdravotních pojišťoven, stoupá počet výkonů a očekává se i 10 milionové vyrovnání plateb v příštím létě.
Režim plateb od zdravotních pojišťoven je zálohový, a teprve v polovině následujícího roku se zdravotnické zařízení dozví, za kolik loni pracovalo. Složitým mechanismem podle úhradové vyhlášky se vše propočítává proti výkonům v roce předcházejícím.
I rozpočtový výhled na rok 2021 je optimistický, doufám jen, že Venezuela zase neprosadí zvýšení platů pro zdravotnické pracovníky. V minulosti se tak opakovaně stalo, když zlepšený hospodářský výsledek se rozplynul ve zvýšení platů. Ne, že by si to nezasloužili, ale v důsledku se to projevilo ve zvýšení dotace od MČ Prahy 1 jako zřizovatele.
Nemocnice je v tak dobré kondici i proto, že otevřela 2 nová lůžková oddělení – plastickou chirurgii a bariatrii. To je operační léčba obesity operačním zmenšením žaludku, jednoduše řečeno. To si zprvu vyžádá zvýšené náklady do vybavení – nejen těžkotonážní operační stůl, ale i transportní lehátka, zvedák pro manipulaci s pacientem, speciální širší a pevnější postele, židle. Ono když si takový 2 metrákový tlouštík sedne na obyčejnou židli, tak ji rozlomí. Všechny tyto náklady se však promítnou ve zvýšené úhradě od zdravotních pojišťoven.
A jinak?
Jinak se vesele politikaří
Pavel Čižinský před volbami nemocnici zachraňoval, aby se jí po vítězných volbách rozhodl zbavit. Impulsem k tomu bylo Memorandum, které uzavřelo hlavní město s Prahou 1, v lednu 2018 po té, co byl odpískán projekt koncesního řízení. Obsahem byla pomoc hlavního města částkou 42 milionů na financování provozu nemocnice. Memorandum obsahovalo i větu, že by hlavní město nemocnici převzalo. Té se Pavel Čižinský drží jako klíště. Klíčovou větou však bylo to, že se na financování provozu nemocnice má podílet i Praha 7, jejíž občané tvoří největší část pacientů, využívající služeb nemocnice.
V současné době klienti (dříve se jim říkalo pacienti) z Prahy 1 tvoří 17% konsumentů zdravotní péče v nemocnici na Františku (dále NNF), zatímco z Prahy 7 jich je téměř 35%. A v tom je ten zakopaný čokl.
Pavlova představa o převodu NNF na hlavní město a její pohlcení Metropolitní nemocnicí na Františku (dál MNNF) zkolabovala na mimořádném zasedání Zastupitelstva MČ Prahy 1, kdy jím připravený materiál byl natolik nejasný a navíc proti zájmům Prahy 1, že i jeho koaliční partneři k němu měli výhrady.
Podle jedné z variant se NNF s veškerým majetkem převede bezúplatně na MNNF a ta jej vloží do třetího subjektu (akciovka či eseróčko) nad nímž, ani MČ Praha 1 ani hl. m. Praha nebude mít kontrolu, a hrozí nebezpečí, že Praha 1 i hl. m. Prha o veškerý majetek může časem přijít. Další variantou bylo, že se převede stejným způsobem jen vybavení a práva (smlouvy s pojišťovnami) na MNNF a MČ Praze 1 zůstanou budovy, které však bude muset dále provozně zajišťovat.
Tehdejší oposice se vzbouřila a odmítla jednat o převodu NNF, do jejíhož vybavené (nemluvě o provozních dotacích) od roku 2004, kdy ji stát převedl přímo na Prahu 1, protože ji hlavní město tehdy odmítlo, investovalo 2 miliardy z daní svých občanů-
Čižiňák měl poslední možnost prosadit svou představu. Měl na tvrdo uplatnit převahu svých hlasů, jenže své koaliční partnery nedokázal přesvědčit o tom, že je to tak správně.
Za 2 měsíce už nebyl starostou a v otázce NNF bylo vymalováno. Nová koalice se rozhodla si NNF nechat.
Ale na Magoši jeho fikce žila dál, za mohutné podpory jeho bráchy Jendy., takto starosty Prahy 7 – právě té městské části, která se podle memoranda na fincování Františku měla podílet.
Realizaci této představy bylo svěřeno radní Johnové (také z Prahy sobě).
Ta, oč méně tomu rozumí, o to je urputnější. Nejprve zřídila Metropolitní nemocnic na Františku (MNNF), která měla NNF, tj. nemocnici, zřizovanou Prahou 1 převzít. Nechala MNNF krýt v celoměstském rozpočtu 80 miliony, které na své úřadování z větší části spotřebovala. NNF (ta zřizovaná Prahou 1) z toho krom malé cedulky na bočních dveřích v Kozí ulici, neviděla nic. Pardon – v průběhu druhé vlny koronaviru zapůjčilo hlavní město nemocnici (NNF) 3 ventilátory.
Paní Johnová měla od února za úkol, uložený jí radou hl. m. Prahy, vytvořit síť celopražského zdravotnictví, jeho měla být MNNF základním kamenem. Dále se má zúčastnit Domek zdraví ve Vysočanech, poliklinika Prahy 7 a poliklinika ve Spálené, rovněž mělo být v MNNF zřízeno hnízdo pro záchranku, aby se zkrátila dojezdová vzdálenost (a tím i čas) v centru.
Dodneška to nedokázala.
Minimálně hnízdo pražské záchranky mohlo na Františku už půl roku být. Že by to teta Johnová řediteli záchranky neřekla? Nedivil bych se.
Nic proti projektu metropolitního zdravotnictví, Praha 1, resp. NNF se na něm podílí již léta, ale to vše ještě neznamená, že Praha 1 nemůže být zřizovatelem NNF a ta se musí převést na hlavní město. Navíc v té metropolitní spolupráci je drobný háček – svobodná volba lékaře. Nikdo nemůže nařídit všem poliklinikám, že musí pacienty posílat do MNNF, resp. NNF. Pacienti či klienti mohou ukázat vztyčený prostředník.
Ostatně představa, že se NNF se svými 160 lůžky stane páteří pražského zdravotnictví je jen zmatená představa Prahy sobě.
Starosta Prahy 1 Hejma radní Johnové opakovaně zasílal návrhy řešení, jednak osobně, jednak jako usnesení rady MČ Prahy 1. Nevím, jak velký má teta Johnová stůl, ale veškeré písemnosti adresované jí, či radě hl. m. Prahy, padaly pod něj a tak mohla radní Johnová, vždy, když ji zastupitelstvo hl. m. Prahy nebo jeho Kontrolní výbor volali k odpovědnosti za nedodržení termínů, se vymlouvala tím, že z Prahy 1 nic nedostala.
Jednou ze záminek odporu radní Johnové bylo i to, že nemocnice nemá ani schválený rozpočet na rok 2020. Bodejť, Čižiňák ho v roce 2019 ani nepředložil ke schválení, neb měl představu, že ho nebude potřebovat. Podle jeho představ už v roce 2020 měla být nemocnice v rukou magistrátu. Museli jsme tuto překážku odstranit. A tak byl rozpočet nemocnice na rok 2020 schválen absurdně až v listopadu 2020.
Podařilo se nyní alespoň od hlavního města získat 14,5 milionů za poskytnutou péči ohledně koronaviru a 5 milionů za péči o bezdomovce a neplatící cizince (ouředně se jim říká osoby bez zdravotního pojištění, aby se to před medii nějak zakamuflovalo), kteří neplatí za poskytnutou péči v roce 2020. Za tutéž péči v roce 21019 nemocnice nedostala nic, protože Čižiňák o ty prachy loni nepožádal a nárok tak spadl do kanálu. Těchto 5 milionů Johnová odmítla stylem, čo bolo, to bola, trhněte si nohou.
Ale žádost o dotační příspěvek na provoz NNF, který by kryl péči o zhruba 80% pacientů, kteří nemají bydliště na Praze 1, je stále otevřená – budeme jednat.
A v souvislosti s koronavierm, na boji s ním se NNF významně podílela, mj. krom dosavadních nákladů i zřízením koronavirového expektačního centra a dalšího odběrového kovid místa, je nutno konstatovat, že jednání s Babišem je mnohem jednodušší než se smečkou Praha sobě (bratři Čižinští a Johnová).
Po té, co Praha 1 neuspěla u hlavního města (= Johnová a Čižinští) o příspěvek na zajištění provozu NNF, rozhodla se, jako zřizovatel převést 10 milionů z rezervy na zajištění provozu.
Radní Johnová – já tomu rozumět tak jako ona, sedím v koutě a mlčím a snažím se něco pochytit – ona však neustále do medií zdůrazňuje kolik milionů na dokrytí provozu NNF Praha 1 vydává. Lehce jí v jejích kalkulacích uniká, že i hl. m. Praha by muselo obdobnou částku k zajištění provozu NNF či MNNF vynakládat. Jen mediálně cpe informace, jak je nemocnice špatná, že ji MČ Praha 1 musí dotovat 70 až 100 miliony ročně. Magistrát podle její představy ty peníze nedá a nemocnici převede do akciovky, která si poradí. Nejspíš tím, že nemocnici časem prodá.
Od března žádá Praha 1 o poskytnutí provozní dotaci ve výši 42 milionů z rozpočtu hlavního města. Ale Johnová s Jendou Čižinským drží basu a Praze 1 nepustí ani chlup. V září se podařilo získat aspoň dotaci na bezdomovce a prokázané náklady na kovid, ale o žádané dotaci ani slovo.
A výsledek?
Smečka se nevzdává. Na posledním zastupitelstvu Čižiňák předložil osvěživý návrh. Když Praha 1 dokázala letos provozní dotaci nemocnice zajistit, je vlastně naprosto nehorázné, žádat nějaké peníze od hlavního města. Nechť tak dělá i nadále, sáhne do výsledku hospodaření minulých let, tedy do rezervy léta tvořené z výnosů privatizace, a převede do NNF každoročně 42 milionů.
Vyslovil naprosto neuvěřitelnou úvahu – když má Praha 1 dost peněž na provozování NNF, proč ty prachy chce od hlavního města? Nám zase uniká důvod, proč by Praha 1 měla nést náklady na ošetřování zhruba 80% nemocných, kteří mají bydliště mimo Prahu 1. Jenže my si myslíme, že na financování péče o tyto osoby by se mělo hlavní město podílet.