Ani jsem netušil, co jsem vlastně zač. Až v monitoringu jsem si přečetl vyjádření bratrů Čižinských, jakou hrozbu pro Prahu 1 s sebou nesu.
Dokud jsem si nepřečetl jejich hodnocení, netušil jsem, jakým jsem pro Prahu 1 nebezpečím.
- Předně jsem trestně stíhán. Nevím vlastně, co to je. Mou představou je, že mě stíhá policajt (případně dráb či prokurátor) s důtkami a snaží se mě fyzicky ztrestat a já před ním úpěnlivě prchám a skrývám se v temných zákoutích, jichž je Staré Město plné. To se ale ňák nekoná. Od jara, kdy mé stíhání začalo, jsem neviděl ani drába, ani policajta, ani prokurátora. Dodnes jsem nebyl u výslechu, ani jako svědek, ani jako sprostý podezřelý či obviněný pachatel.
O co vlastně jde?
V minulosti několikrát Praha 1 prodávala byty ve veřejném výběrovém řízení, tedy na volném trhu. Tento postup vypracovala právnička majetkového odboru, schválil vedoucí právního oddělení a externí advokátní kancelář.
Nynější radní Bodeček se rozhodl koupit byt na pražském Klondajku – v Karlově ulici a neuspěl, protože nabídl cenu o málo nižší, než byla cena určená znaleckým posudkem. Nabídl dorovnání nejvyšší nabídky, ale zastupitelstvo to odmítlo.
Tak podal trestní oznámení, že u předchozích prodejů nebyly vypracovány znalecké posudky a tím byl porušen zákon (§36a zákona o Praze 131/2000 Sb.), který ukládá prodávat majetek za cenu v místě a čase obvyklou. Zákon však nepožaduje, aby cena byla určena znaleckým posudkem – zde byla určena veřejným výběrovým řízením.
Bodeček si prodejní ceny nechal porovnat s cenami podle cenové mapy a dospěl k názoru, že tyto byty byly prodány pod cenou a podal trestní oznámení.
Policejní orgán si zadal vlastní posudek, z něhož vzešlo, že 23 bytů ze 78, tedy zhruba 30% bylo prodáno pod cenou a obvinil celkem 35 zastupitelů, kteří pro tyto prodeje hlasovali.
Ne všechny prodávané byty byly v ideálním stavu. Problém je v tom, že posudek byl vytvořen v roce 2018, z různých podkladů a s použitím různých koeficientů, a prodeje se konaly v letech 2012 – 2015. A znalci se neobtěžovali konkrétní byty navštívit, ani si od nových majitelů nenechali doložit, kolik peněz do koupeného bytu museli následně investovat.
- Čižinští (oba Jan i Pavel) do medií prohlásili, že udělají vše pro to, aby zabránili návratu starých struktur a mafiánských praktik, tedy, aby se do vedení městské části vrátili trestně stíhaní zastupitelé ODS a TOP 09, kteří na Praze 1 representují to nejhorší, co se v uplynulých volebních obdobích v Praze 1 dělo.
Ani jeden z nich se mi neodvážil do očí říct, že jsem mafián a vejlupek toho nejhoršího, co kdy v Praze 1 vládlo.
Byl jsem v minulém volebním období radním pro privatizaci – a to je asi to nejhorší, co proti mě mají, protože jsou proti jakékoliv privatizaci a chtějí, aby si Praha 1 veškerý svůj majetek ponechala. Já ale plnil volení program, se kterým jsem byl zvolen.
To si ale myslí Čižinští a ne občané Prahy 1. V minulých komunálních volbách (2014) jsem získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech 25 zvolených zastupitelů.
- Jan Čižinský dále podotkl: Buďto zastupitelstvo zastupuje ty, co v Praze 1 bydlí a žijí, nebo ty, kteří mnohdy velmi bezohledně v Praze 1 podnikají a způsobují takové podmínky, že se na mnoha místech nedá už žít.
Já vím, že papír snese všechno, ale při čtení těchto řádek mi spadla čelist.
Vždyť Čižinského parta infiltrovala všechny orgány městské části 40 lidmi, kteří tu nebydlí, jsou ze sedmičky či s ní spjatí. Úřad se snaží ovládnout 52 poradců a asistentů. A ti všichni se snaží těm, co tu opravdu bydlí a žijí, komplikovat život v rámci své aktivistické levičácké ideologie, co to jen jde.
Pochopil jsem, že se mnou nechtějí spolupracovat. Já s nimi ostatně také ne.